Close

8 listopada 2018

Święto Niepodległości w Kościanie – program

Już 11 listopada obchodzić będziemy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Już wcześniej rozpocznie się jednak świętowanie. Przedstawiamy program uroczystości przygotowanych w Kościanie.

W Kościanie Święto Niepodległości zaczęto świętować już 6 listopada koncertem Orkiestry Wojskowej z Żagania. Z kolei w piątek, 9 listopada, w Kościańskim Ośrodku Kultury, odbędą się dwa koncerty. O 18.00 “Przyjaciele Romana” oraz o 19.00 “Brak Snu”. Bilet na obydwa koncerty kosztuje 15 zł. W sobotę, 10 listopada od rana odbywać się będą zawody wspinaczkowe o puchar burmistrza, a o 18.00, znów w KOK, obejrzeć będzie można widowisko muzyczno teatralne “Pejzaż Polski” w wykonaniu zespołu “Les Femmes”. Koszt biletu to 10 zł. W niedzielę, 11 listopada, także w KOK, o 18.00 odbędzie się z kolei koncert w wykonaniu lokalnych artystów “… by blaskiem lśniła nie do opisania”. Od godziny 6.00 odbywać się będzie też sztafeta pływacka na 100 km z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Główne uroczystości obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości zaplanowano oczywiście na 11 listopada. O godz. 10.30 w kościele farnym odbędzie się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny, a po niej na Rynku zaplanowano oficjalne uroczystości z udziałem 4. Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego im. generała “Grota” Roweckiego. Po nich będzie można obejrzeć wystawiony na Rynku sprzęt wojskowy, a otwarte będzie również Muzeum Regionalne i specjalna, niepodległościowa, wystawa.

Ciekawą atrakcję przygotowało też Starostwo Powiatowe w Kościanie. Przygotowana tam będzie okolicznościowa wystawa poświęcona Powstańcom Wielkopolskim oraz Bohaterom Niepodległości Ziemi Kościańskiej. Wszyscy odwiedzający starostwo (budynek przy al. Tadeusza Kościuszki 22) otrzymają okolicznościową pamiątkę. Będzie to również okazja do zobaczenia pomieszczeń, w których pracuje Starosta Kościański i Przewodniczący Rady Powiatu Kościańskiego. Wystawa będzie czynna od godziny 14:00 do 18:00.

To jednak nie wszystko, bo odbędą się także zawody strzeleckie. 10 listopada od 15.00 do 18.00 w Widziszewie rozegrane zostaną “Mistrzostwa Gminy i Powiatu w strzelaniu z wiatrówki”. 11 listopada od 10.00 do 12.00, na strzelnicy LOK w Kościanie “Zawody Strzeleckie z okazji Święta Niepodległości”.