Close

4 listopada 2018

Olimpiada bez barier w Racocie [ZDJĘCIA]

W Racocie odbyła się “XIII Olimpiada bez barier” organizowana przez SKS Jantar, uczniów i szkołę w Racocie. Wzięło w niej udział około 400 osób.

Tak duża liczba uczestników stała się już tradycją, a “Olimpiada bez barier” każdego roku przyciąga zawodników z całej Wielkopolski. Przybyły też osoby z województw sąsiednich. – Pierwsza “Olimpiada bez barier” odbyła się na stadionie hipicznym w Racocie. Był to pomysł, by zintegrować środowisko osób niepełnosprawnych z młodzieżą ze szkoły. Powolutku olimpiada nabierała coraz większego zasięgu i rozmachu – wyjaśnia Artus Opas, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji gminy Kościan, a także członek zarządu SKS Jantar Racot. Tym razem zjawiło się niemal 400 zawodników, byli to podopieczni i uczestnicy różnego rodzaju instytucji związanych z osobami niepełnosprawnymi. W zawodach brali też udział seniorzy.

“Olimpiada bez barier” rozpoczęła się tradycyjnie ceremoniałem olimpijskim, wciągnięto więc flagę i zapalono znicz olimpijski. Na uczestników czekało osiem różnego rodzaju konkurencji. Były to m.in. rzucanie do kosza, strzelanie bramek hokejem, rzucanie do celu, warcaby. Najwięcej radości spowodowała jednak konkurencja z deskorolką, na której trzeba było się położyć i pokonać specjalny tor. Każdy, kto zaliczył co najmniej pięć konkurencji mógł wziąć też udział w losowaniu nagród. Na koniec wszyscy wzięli udział w zajęciach zumby.