Close

18 października 2018

Ciężkie dni dla Śmigla! Obwodnica i wiadukt będą zamknięte!

W przyszłym tygodniu zamknięty będzie dla ruchu wiadukt nad S5 w ciągu ul. Bruszczewskiej. Dodatkowo zamknięta też zostanie obwodnica Śmigla, a cały ruch odbywać się będzie przez miasto. Mieszkańcy nie są zadowoleni z przedstawionych rozwiązań.

Zamknięcie obwodnicy i wiaduktu nad nią mają związek z budową drogi ekspresowej S5. Cały ruch z “ekspresówki” przeniesie się do Śmigla, można więc się spodziewać wielu utrudnień w mieście. Obwodnica ma zostać zamknięta we wtorek, 23 października i potrwać to ma do 26 października.

To niestety nie koniec złych informacji dla mieszkańców Śmigla, bo zamknięty zostanie również wiadukt nad S5 w ciągu ulicy Bruszczewskiej. Stanie się to w poniedziałek lub wtorek. Na czas jego zamknięcia wyznaczono objazd przez Przysiekę, Czacz i drogę nr 5. Żeby dostać się więc z jednej strony wiaduktu na drugi pokonać trzeba będzie niemal 15 kilometrów. Nic więc dziwnego, że mieszkańcom takie rozwiązanie się nie podoba. Będą mieli znacznie utrudniony dojazd do pracy, a dzieci, które chodzą przez wiadukt do szkoły pieszo, w ogóle stracą taką możliwość. Mieszkańcy gminy Śmigiel apelują więc o jakieś rozwiązanie tej sytuacji, tym bardziej, że informacja o zamknięciu wiaduktu pojawiła się kilka dni przed tym faktem.

Władze Śmigla, na zarzut, że za późno zajęły się sprawą twierdzą, że do nich także informacja wpłynęła bardzo późno. W czwartek burmistrz Śmigla spotkała się jednak z wykonawcą prac. Jak tłumaczy, objazd dla samochodów jest wyznaczony i innych możliwości jego poprowadzenia raczej nie było. Nie wiadomo jednak, czy wiadukt będzie dostępny dla pieszych. – Wysłaliśmy też pismo do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad z prośbą o rozwiązanie problemu. Dotychczas wszelkie wcześniejsze problemy rozwiązywaliśmy dzięki dobrej współpracy, mam więc nadzieję, że i tym razem tak będzie – mówi Małgorzata Adamczak i odsyła po dalsze informacje właśnie do GDDKiA. Urząd informuje także, że dowóz dzieci mieszkających za wiaduktem do szkoły w Śmiglu będzie od poniedziałku zapewniony.

Z GDDKiA kontaktowaliśmy się oczywiście jeszcze zanim rozmawialiśmy z panią burmistrz. Nakreśliliśmy sytuację rzecznik generalnej dyrekcji w Poznaniu, która obiecała, że zapozna się ze sprawą. Czekamy więc na jej komentarz, który nadejdzie najprawdopodobniej w piątek. Miejmy nadzieję, że znajdzie się jakieś rozwiązanie sytuacji, bo nie wiadomo na razie jak długo wiadukt będzie zamknięty.