Close

15 października 2018

Ruszkiewicz vs. Kaczmarek! Debata w Radiu Elka

Piotr Ruszkiewicz i Sławomir Kaczmarek odpowiedzieli na zaproszenie Radia Elka i wzięli udział w debacie wyborczej.

Debata kandydatów na fotel burmistrza Kościana może nie wywołała trzęsienia ziemi, ale jednak warto było jej posłuchać. Piotr Ruszkiewicz odpowiadając na pytanie, dlaczego warto na niego zagłosować stwierdził, że jednym z jego atutów jest doświadczenie w pracy samorządowej. Podkreślił, że stawia na konkretne zadania, konkretne przedsięwzięcia, które trzeba zrealizować. Wymienił tutaj chociażby dokończenie “kościańskiego bulwaru”, kontynuację remontów dróg, termomodernizację i remonty w szkołach. Podkreślił także, jak ważna jest północna obwodnica Kościana i że trzeba dopilnować, by inwestycja ta została zrealizowana. Jest też gwarancją, że zaplanowane już inwestycje zostaną zrealizowane.

Z kolei Sławomir Kaczmarek przyznał, że zbyt dużego doświadczenia w działalności samorządowej nie ma, ale uzyskał poparcie dwóch posłów z naszego regionu. Chodzi o Wojciecha Ziemniaka i Adama Szłapkę, bo Kaczmarek startuje z koalicyjnego komitetu Platformy Obywatelskiej i .Nowoczesnej. Zaproponował wyborcom zupełnie nowy sposób zarządzania miastem. Ważne dla niego jest to, by mieszkańcy mieli więcej do powiedzenia, a także, by wszystkie dzielnice miasta rozwijały się równomiernie. – To, co proponuje Piotr Ruszkiewicz i tak zostanie zrealizowane, obojętnie kto zostanie burmistrzem – stwierdził. Sam nacisk chce położyć na odkorkowanie miasta, stworzenie parkingów. Chce też przygotować swojego rodzaju przewodniki w kilku językach, by ściągnąć do Kościana nowych inwestorów.

Kaczmarek zarzucił też obecnym władzom, że nowe przedszkole powstaje dopiero po kilkunastu latach. W odpowiedzi usłyszał, że po prostu nie było wcześniej aż tak dużego zapotrzebowania na nie. Były o wiele pilniejsze sprawy jak np. remonty najbardziej zaniedbanych ulic w mieście. Czas oczekiwania pozwolił też na pozyskanie dofinansowania na budowę przedszkola. Kandydat PO.N zaznaczył, że brakuje w mieście przychodni dla dzieci, należy więc zastanowić się nad partnerstwem publiczno-prywatnym w tym zakresie. Na koniec Piotr Ruszkiewicz ogłosił, że jeśli wygra wybory, jego zastępca zostanie Maciej Kasprzak. Jest to osoba doskonale znająca miasto, rozumiejąca jego realia i potrzeby, co gwarantować ma dalszy rozwój Kościana.

Podsumowanie

Przyznać trzeba, że debaty takie jak ta są bardzo potrzebne, bo w zaledwie kilka minut można dowiedzieć się wielu przydatnych przy głosowaniu rzeczy. Jeszcze więcej można wywnioskować wsłuchując się w rozmowę. Szkoda więc, że pozostali kandydaci nie chcą wziąć w niej udziału, a jeśli już ma być, to dopiero przed drugą turą wyborów. Jeśli druga tura w ogóle będzie potrzebna.

Debata można obejrzeć na stronie Radia Elka/elka.pl

Zdjęcia: Radio Elka