Close

15 października 2018

Czujki tlenku węgla od powiatu

Powoli rozpoczyna się sezon grzewczy, a wraz z nim rośnie zagrożenie zatrucia czadem. Powiat kościański po raz kolejny ufundował czujki tlenku węgla, które trafią do mieszkańców powiatu.

Strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kościanie od lat wskazują na zagrożenia jakie czyhają na ludzi w domach czy mieszkaniach. Jedną z najczęściej spotykanych przyczyn tragicznych zdarzeń jest tlenek węgla. – Jeśli liczyć będziemy tylko na ludzkie zmysły to bez wątpienia nie możemy się czuć bezpieczni. Gaz ten, nazywany czadem, jest bezbarwny i bezwonny – wyjaśnia Andrzej Ziegler, zastępca komendanta KP PSP w Kościanie. Podczas akcji edukacyjnych strażacy dają wskazówki jak możemy ustrzec się zagrożenia. Oprócz terminowych przeglądów urządzeń grzewczych, kominów i wentylacji powinniśmy rozważyć wyposażenie domu lub mieszkania w czujki tlenku węgla.

Istotnym wsparciem działań profilaktycznych strażaków jest z pewnością krok samorządu powiatu kościańskiego. Kolejny raz zakupił kilkadziesiąt czujek tlenku węgla z przeznaczeniem dla mieszkańców powiatu. 10 października Starosta Kościański Bernard Turski wraz z zastępcą Starostą Stefanem Stachowiakiem, symbolicznie przekazał urządzenia na ręce st. kpt. Roberta Natunewicza Komendanta Powiatowego PSP w Kościanie. Jest to efekt apelu i starań, które adresowano do samorządów Ziemi Kościańskiej podczas posiedzeń Powiatowej Komisji Bezpieczeństwa i Porządku. Strażacy będą dystrybuować czujki podczas różnego rodzaju akcji organizowanych w jesienno-zimowych miesiącach, gdy zagrożenie zatrucia jest największe.

Z doświadczeń strażaków wynika, że czujki ostrzegają skutecznie przed czadem. W swych statystykach coraz częściej notują wyjazdy spowodowane zadziałaniem takiego urządzenia a nie interwencje związane z zatruciem. W 2017 roku zanotowano 16 zdarzeń związanych z podejrzeniem wystąpienia tlenku węgla z czego w 8 przypadkach alarm wszczęły czujki. Nie odnotowano śmiertelnych zatruć tlenkiem węgla. Z kolei od początku tego roku zanotowano 9 takich interwencji i w 6 przypadkach również czujka ostrzegła mieszkańców o zagrożeniu. W społeczeństwie rośnie świadomość zagrożenia, a ludzie słuchają rad i wskazówek jakie mogą usłyszeć od strażaków czy kominiarzy. Jednak jest zdecydowanie zbyt wcześnie, by ogłosić wygraną z „cichym zabójcą” i chyba nigdy nie powinniśmy o tym myśleć, bo to z kolei uśpi naszą czujność.