Close

12 października 2018

Spotkanie olimpijczyków jeździeckich w Racocie

W sobotę, 6 października, w Zespole Szkół w Racocie odbyło się spotkanie olimpijczyków jeździeckich z okazji 90-lecia Polskiego Związku Jeździeckiego.

Spotkanie olimpijczyków jeździeckich zainicjowane było przez Marcina Szczypiorskiego, byłego prezesa Polskiego Związku Jeździeckiego oraz Wojciecha Mickunasa, jedynego olimpijczyka z Racotu. W spotkaniu wzięło udział 22 zawodników, uczestników Igrzysk Olimpijskich oraz ponad 20 osób towarzyszących zawodnikom podczas igrzysk. Byli to trenerzy, lekarze weterynarii, luzacy. Obecny był także obecny prezes PZJ Jan Sołtysiak. Spotkanie rozpoczęło się od minuty ciszy za zmarłych olimpijczyków. Następnie prelekcję wygłosiła profesor Renata Urban na temat „Starty olimpijskie polskich jeźdźców w okresie międzywojennym”.

Później przyszedł czas na wspomnienia uczestników kolejnych Igrzysk Olimpijskich, od Rzymu w roku 1960 do Rio de Janeiro w roku 2016. W programie spotkania znalazło się także wystąpienie Wojciecha Ziemniaka na temat wypraw olimpijskich SKS Jantar, Teresy Mikołajczak-Duda na temat woltyżerki konnej. Odbył się też mini recital Wojciecha Mickunasa i Violetty Niczyporuk. Na zakończenie goście zwiedzili szkolną izbę pamiątek olimpijskich. Wojciech Mickunas przekazał także szkole oryginalny numer startowy i pamiątkowy medal z Igrzysk Olimpijskich w Monachium.

Źródło: Wojciech Ziemniak