Close

5 października 2018

Kościański Półmaraton za trzy tygodnie!

Już za trzy tygodnie, bo 28 października, odbędzie się XIV Międzynarodowy Kościański Półmaraton im. dra Henryka Florkowskiego. Impreza tradycyjnie połączona z Biegiem Coccodrillo, a dzień wcześniej odbędą się też biegi dla dzieci!

Kościański półmaraton odbędzie się w niedzielę, 28 października, a nie jak to było do tej pory w weekend przed Świętem Niepodległości.- W związku ze zmianą daty mieliśmy pewne obawy o frekwencję, ale już jesteśmy spokojniejsi, bo zapisało się do tej pory ponad 800 osób i ponad 200 osób na bieg towarzyszący – wyjaśnia Edward Strzymiński, przewodniczący komitetu organizacyjnego półmaratonu. Zmiana daty związana jest z tym, że 4 listopada przypada druga tura wyborów samorządowych.

Program:

W sobotę, 27 października, na dzień przed Międzynarodowym Kościańskim Półmaratonem im. dra. Henryka Florkowskiego odbędzie się w Kościanie Święto Biegania z Coccodrillo. Start zaplanowany jest na godzinę 14.00, a organizatorzy szacują, że może wziąć w nim udział nawet 900 dzieci. Najpierw wystartują najmłodsi, czyli dzieci w wieku przedszkolnym, a po nich poszczególne roczniki uczniów szkół podstawowych i jedna, pozostała klasa gimnazjum. Imprezie towarzyszyć będzie też Marsz Nordic Walking, który wystartuje o godz. 14.00.

Tego dnia można będzie odebrać pakiety startowe półmaratonu. Biuro zawodów czynne będzie w godzinach 11.00-13.00, a także 17.00-19.00 i ulokowane będzie w I Liceum Ogólnokształcącym. W pakiecie organizatorzy przygotowali koszulkę, ręcznik, przekąski, napoje, a także ekologiczną torbę. Taki zestaw otrzymają osoby, które zapisały się w pierwszej turze. Ci, którzy zapiszą się w drugiej, do 18 października, otrzymają pakiet bez koszulki.

W niedzielę, 28 października odbędzie się właściwa impreza – Kościański Półmaraton. Wystartuje o godzinie 12.00. Wcześniej, od godziny 8.00 do 11.00 odbędzie się weryfikacja zawodników, a o godz. 11:45 oficjalnie impreza zostanie otwarta. Razem z półmaratonej wystartuje Bieg Coccodrillo, którego uczestnicy pobiegną na dystansie 6,5 km. Ceremonie dekoracji odbędą się na sali gimnastycznej Zespołu Szkół  im. M. Konopnickiej w Kościanie. Zakończenie zaplanowano na godz. 16.00.

Parkingi zlokalizowane będą przy markecie Kaufland, Urzędzie Miejskim, na targowisku, a będzie można zaparkować też przy Szkole Podstawowej nr 1. Istnieje też możliwość noclegu z soboty na niedzielę, jednak organizatorzy udostępnią tylko miejsce, a o śpiwory, poduszki, czy karimaty trzeba zadbać samemu.

Trasa:

Trasa biegu będzie taka sama jak przed rokiem. Jest atestowana, a Kościański Półmaraton zaliczany jest do Korony Półmaratonów Wielkopolski. Jak zaznaczają organizatorzy, w tym roku wygasa atest trasy i możliwe, że w przyszłym roku będzie już inna. – Mamy jeszcze drugą atestowaną trasę, ale nie korzystamy z niej na razie, bo spowodowałoby to zbyt duże utrudnienia w ruchu, w związku z remontem linii kolejowej. Nie wyprowadzimy też półmaratonu za miasto, bo uczestnicy lubią tu biegać i przyjeżdżają bić rekordy życiowe – tłumaczą. Dodatkowo w mieście wiatr nie przeszkadza tak mocno biegaczom, jest także więcej kibiców na trasie. Podczas biegów nastąpią oczywiście utrudnienia w ruchu, na które warto się przygotować. Poniżej mapka trasy biegu:

Zobacz zdjęcia z poprzedniego półmaratonu:
Część 1
Część 2