Close

1 października 2018

Kolejne miliony dla Wodociągów

Wodociągi Kościańskie mają szansę otrzymać kolejne 10 milionów złotych dofinansowania. Wyremontują za te pieniądze sieć kanalizacyjną w mieście.

Aktualnie trwa rozbudowa oczyszczalni ścieków w ramach zadania realizowanego przez Wodociągi Kościańskie polegającego na uporządkowaniu gospodarki ściekowej w mieście. Jest to największa inwestycja, jaka do tej pory realizowana była w Kościanie. Spółka otrzymała 32 miliony złotych dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska na ten projekt. Po przeprowadzeniu przetargów okazało się, że zadanie to będzie tańsze, pojawiły się więc oszczędności, które pozostały na koncie funduszu. Wodociągi planują jednak sięgnąć ponownie po te pieniądze i wyremontować za nie sieć kanalizacyjną w mieście. – Projekt udało się rozszerzyć o kwotę ponad 10 milionów złotych. Jest olbrzymia szansa, że te pieniądze spłyną do Kościana, a dzięki nim będziemy mogli wykonać dodatkowe zadania potrzebne w zakresie modernizacji sieci kanalizacyjnych – poinformował burmistrz Michał Jurga.

Modernizacja ma dotknąć przede wszystkim ul. Moniuszki i ul. św. Ducha. Tam potrzebne będzie wykonanie wykopów i wymiana sieci. Remontowana będzie też, już bezwykopowo, sieć pod odcinkami ulic: Maya, Koszewskiego, Bączkowskiego, Pl. Wolności, Marcinkowskiego, Grodziskiej i Gostyńskiej. – Jak wiemy sieć jest wiekowa, a niektóre mają nawet 100 lat. Wybraliśmy te w najgorszym stanie technicznym, a wytypowaliśmy je po przeprowadzonych ekspertyzach – wyjaśnia prezes wodociągów, Dawid Borkowski.

Przypomnijmy też, że oczyszczalnia ścieków w Kiełczewie od 1 stycznia przyszłego roku znajdzie się w granicach miasta. Rada Ministrów wyraziła bowiem zgodę na zmianę granic miasta i gminy. Trwa rozbudowa oczyszczalni, a co dzieje się na budowie zobaczycie na zdjęciach. Na bieżąco postępy prac wodociągi publikują też na profilu facebook’owym.