Close

29 września 2018

Program PiS dla Kościana! „Piątka” Andrzejewskiej

Podczas czwartkowej konwencji wyborczej przedstawiony został program PiS i kandydatki na burmistrza Kościana. Wzorując się na premierze, Gabriela Andrzejewska, przedstawiła swoją „piątkę” dla Kościana.

Konwencję, na której przedstawiono program PiS, a także kandydatów na radnych, rozpoczął szef powiatowych struktur Prawa i Sprawiedliwości, Stefan Żurkiewicz. Mówił o problemach, z którymi muszą zmagać się kościaniacy, przedłużających się remontach w mieście, czy braku perspektyw rozwojowych miasta. – Kościan jest otoczony. Trzeba rozpocząć rozmowy o połączeniu miasta i gminy, bo duży może więcej – zaznaczył. Wyjaśnił również, że w tych wyborach partia wystawi zarówno kandydatów do rady miejskiej, powiatowej, jak i na burmistrza, bo tylko w ten sposób można coś zmienić i realnie wpłynąć na przyszłość miasta. Przedstawieni zostali więc kandydaci. W konwencji udział wziął też poseł Piotr Kaleta, który wyraził swoje poparcie dla pomysłów i kandydatów.

Program

Kandydatka na burmistrza, Gabriela Andrzejewska, przedstawiła wyborczy program PiS i swój. Wzorowała się na premierze Morawieckim i przedstawiła swoją „piątkę” dla Kościana. Pierwszym jej punktem jest budowa zintegrowanego centrum komunikacyjnego w okolicy kościańskiego dworca. Będą tam skupione elementy związane z transportem – kolej, PKS, taksówki, parkingi. Chce też rozpocząć przygotowanie miasta do wprowadzenia komunikacji miejskiej, która docelowo będzie ekologiczna, bo zasilana energią elektryczną. Z ekologią wiąże się także inny punkt programu, nazwany „tanie mieszkanie”. Chodzi tutaj o to, by mieszkańcom żyło się taniej, dzięki m.in. dofinansowaniu na wymianę kotłów i pieców, a także termomodernizację budynków. Będzie to zarazem obniżenie kosztów, jak i dbanie o nasze środowisko. Mamy też mniej płacić za odbiór odpadów, gdy je segregujemy.

Gabriela Andrzejewska proponuje też rewitalizację infrastruktury związanej z rekreacją. Chodzi tu o remont kościańskich łazienek, rewitalizację Rynku, czy zmiany w Parku Miejskim, w którym odbywałoby się więcej wydarzeń kulturalno-rozrywkowych. Kandydatka zapowiada też zmianę formuły Dni Kościana, na co wiele osób narzeka. Kolejny punkt, „dostępność”, ma poprawić dostęp do przestrzeni miejskiej, poprzez likwidację barier architektonicznych i wprowadzenie programów aktywizacji mieszkańców. Punkt ten dotyczy zarówno seniorów, jak i osób młodszych, a także całych rodzin z dziećmi.

Ostatni punkt dotyczy bezpieczeństwa mieszkańców. Rozbudowany będzie system monitoringu miejskiego, a kandydatka chce się przyjrzeć również pracy straży miejskiej i wprowadzić zmiany w jej funkcjonowaniu. Chce również wprowadzić budżet obywatelski, by to mieszkańcy mogli decydować o niektórych inwestycjach przeprowadzanych w mieście. Za przykład podała tutaj ciekawy pomysł, który usłyszała podczas rozmów z wyborcami, a dotyczący odkomarzenia miasta.

Kandydatka rzuciła też wyzwanie kontrkandydatom i zapowiedziała debatę wyborczą. Podczas konwencji pokazała zaproszenia skierowane do pozostałych kandydatów na burmistrza. W ten sposób spełnia obietnicę takiej debaty, którą złożyła, gdy zapowiadała swój start w wyborach.