Close

12 sierpnia 2018

Festyn dla małego Franka w Wonieściu [ZDJĘCIA]

W sobotę odbył się coroczny festyn letni w Wonieściu. Tym razem miał on jednak wyjątkowy charakter, bo podczas niego zbierano na leczenie małego Franka.

Z inicjatywą zorganizowania zbiórki wyszła babcia chłopca, która mieszka w Wonieściu. Najpierw skontaktowała się z sołtysem, a później także z instytucjami gminy Śmigiel, które włączyły się w organizację imprezy. Pomóc postanowili też mieszkańcy wsi, zwłaszcza kobiety, które upiekły przepyszne ciasta, ale też lokalne firmy. – Wcześniej podobna akcja organizowana była w okolicy skąd pochodzi mama chłopca, pomyśleliśmy więc, że może uda się coś zorganizować także w naszym regionie – opowiada babcia Franka, Irena Mrug.

Na placu przy świetlicy wiejskiej pojawili się między innymi motocykliści, którzy przewozili na swoich potężnych maszynach bawiących się.  Odbyły się też pokazy zumby, tańca i występy muzyczne. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się losy, które rozeszły się w ekspresowym tempie, a dla dzieci przygotowano gry i zabawy. Na koniec imprezy odbywała się wspólna zabawa taneczna, do późnych godzin nocnych. W akcję włączył się nawet proboszcz, który obiecał cały dochód z “tacy” z niedzielnych mszy przekazać na leczenie Franka. 

Franek Mrug urodził się we wrześniu ubiegłego roku. Ciąża początkowo przechodziła bez problemu, niestety w pewnym momencie mama Franka, Marta Mrug, zaczęła odczuwać silne bóle. Potrzebne było wykonanie ratunkowego cięcia cesarskiego. Zarówno  pani Marta, jak i Franek byli po porodzie reanimowani. Mamę malucha wprowadzono na miesiąc w śpiączkę farmakologiczną. Chłopiec dostał zaledwie 1 punkt w skali Apgar, ma encefalopatię, nie widzi i nie słyszy. Musiał mieć także założoną rurkę tracheotomijną. – Było bardzo ciężko. Po porodzie wnuk trafił do Poznania, a synowa była w szpitalu w Jarocinie. Oboje walczyli o życie – wspomina pani Irena. Pieniądze potrzebne są głównie na różnego rodzaju rehabilitacje, lekarstwa, a także wizyty u specjalistów i inne potrzeby.

Zbiórka będzie trwała trzy dni, a festyn był tylko jej początkiem. Zakończy się 12 sierpnia.