Close

14 czerwca 2018

Uczniowie z Kościana spotkali się z holenderskimi policjantami

Uczniowie kościańskich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych spotkali się z holenderskimi policjantami. Nasze miasto jest jednym z pięciu miast, jedynym w Wielkopolsce, w którym odbywają się podobne spotkania.

Akcja “Twoje bezpieczeństwo – nasza sprawa – praca w Holandii” organizowana jest przez Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji, a także policję holenderską. Celem przedsięwzięcia jest podnoszenie poziomu świadomości prawnej osób wyjeżdżających, a także poszerzanie wiedzy o czyhających zagrożeniach na migrantów zarobkowych w Holandii, w tym zagrożeniach związanych z przestępstwem handlu ludźmi.

W Kościanie spotkanie w ramach tej akcji odbyło się w czwartek, a z uczniami spotkali się Irena de Ruig i Ben Terliun, specjaliści do spraw polityki migracyjnej i handlu ludźmi. Jak wiadomo Holandia kojarzy się głównie z dość liberalnym podejście do tak zwanych “miękkich” narkotyków, i od tego rozpoczęła się rozmowa. Funkcjonariuszka zaznaczyła, że marihuana wcale nie jest całkowicie legalna w Holandii i że można zakupić ją i wykorzystać jedynie w specjalnych “cofeeshopach”, a poruszanie się po ulicach z marihuaną może spowodować podejrzenia o handel, który jest już, poza tymi punktami, nielegalny.

Głównym tematem spotkania była jednak emigracja zarobkowa. Pani Irena podpowiedziała młodym ludziom, jak i gdzie szukać ofert pracy (i gdzie nie szukać) oraz na co zwracać uwagę, gdy ktoś proponuje nam pracę za granicą. Nie ważne, czy załatwiamy to przez znajomego, przez agencje pośrednictwa pracy, czy szukamy pracy w internecie. Ostrożnym trzeba być zawsze. Opowiedziała również o własnych doświadczeniach związanych właśnie z problemami osób wyjeżdżających do pracy za granicę, w tym i tych, związanych z handlem ludźmi.

Holenderscy policjanci spotkają się również z pracownikami instytucji, między innymi pracownikami Powiatowego Urzędu Pracy w Kościanie, a także przedstawicielami samorządów, by również im przekazać swoją wiedzę i zwrócić uwagę na zagrożenia.