Close

10 czerwca 2018

100 lat Gorzelni w Turwi [ZDJĘCIA]

Gorzelnia w Turwi obchodziła swoje 100-lecie. Z tej okazji zorganizowano obchody jubileuszu podczas których nie zabrakło gratulacji, prezentów, wyróżnień, ale także licznych atrakcji dla gości.

Gorzelnia w Turwi jest unikatem na skalę krajową, bo jako jedyna w Polsce nieprzerwanie działa od 100 lat. Nic więc dziwnego, że na obchody jej jubileuszu przybyli miłośnicy gorzelnictwa, przedstawiciele władz centralnych i samorządowych, a także przedstawicieli “Wyborowej” i Stowarzyszenia “Polska Wódka”, ale też mieszkańców Turwi i okolic. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kaplicy turewskiego pałacu, po której odbyła się oficjalna część uroczystości. Podczas niej nie zabrakło gratulacji, podziękowań i życzeń złożonych na ręce prezesa zarządu spółki Top Farms Wielkopolska, do której należy gorzelnia, ale też jej kierownika Grzegorza Koniecznego, dzięki któremu gorzelnia zawdzięcza swój niepowtarzalny charakter. W gorzelni można bowiem nie tylko zagłębić temat produkcji zacieru i alkoholu, ale też obejrzeć eksponaty zgromadzona w tamtejszym muzeum gorzelnictwa.

Podczas uroczystości zaprezentowano także popełnione przez dr. Emiliana Prałata dzieło pt: “Gorzelnia Turew. Sto lat wielkopolskiej tradycji”, w której opisano historię gorzelni, ale także anegdotki z nią związane. – Jedna z anegdot dotyczy koloru gorzelni – zaznacza autor, jednak nie zdradza o co dokładnie chodzi i odsyła do publikacji. Na koniec oficjalnej części na scenie zaprezentowały się również “Turewianki”, miejscowy zespół ludowy, a po występach przyszedł czas na zwiedzanie gorzelni, pokaz pracy lokomobili, poczęstunek, a także koncert z okazji 100-lecia gorzelni.