Close

29 maja 2018

Uwaga! Upał – ostrzeżenie IMGW!

W środę i czwartek prognozowana jest u nas temperatury powietrza przekraczająca 30 stopni Celsjusza. Pamiętajmy, że upały mogą być bardzo groźne.

Ostrzeżenie IMGW obowiązuje od godz. 14.00, w środę 30 maja i obowiązywać będzie do czwartku, 31 maja, godz. 20.00. – Prognozuje się temperaturę maksymalną w dzień od 28°C do 31°C. Temperatura minimalna w nocy od 16°C do 18°C – informuje Marek Pruchniewicz z Biura Prognoz Meteorologicznych w Poznaniu.

Pamiętajmy, że wraz ze wzrostem temperatur wzrasta ryzyko odwodnienia oraz przegrzania organizmu. Upał może doprowadzić do wystąpienia udaru słonecznego lub cieplnego. Wpływa też na układ nerwowy, może powodować ospałość, zdenerwowanie, spadek koncentracji i efektywności pracy.

By zabezpieczyć się przed upałem należy ograniczyć opalanie i przebywanie na słońcu, odpowiednio się nawadniać, unikać znacznego wysiłku fizycznego, nosić przewiewne, lekkie ubrania. Szczególną uwagę należy zwrócić na osoby starsze i dzieci, ale także zwierzęta, których nie wolno zostawiać w zamkniętych samochodach i zapewnić im dostęp do wody.