Ostrzeżenie pogodowe. Możliwe burze z gradem

Ostrzeżenie pogodowe. Możliwe burze z gradem

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Biuro Prognoz Meteorologicznych w Poznaniu wydały ostrzeżenie pogodowe pierwszego stopnia dla południowo-zachodniej Polski, w tym i naszego powiatu.

Ostrzeżenie obowiązywać będzie w województwie wielkopolskim od środy 9 maja, od godziny 16.00, do godziny 2.00 w nocy następnego dnia. – Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywami wiatru do 80 km/h. Lokalnie grad– informuje Piotr Szewczak z BPM w Poznaniu. Burze mają pojawić się najwcześniej na południu województwa. Prognozuje się aż 90% prawdopodobieństwo wystąpienia wymienionych zjawisk pogodowych.

Mimo, że dwa poprzednie ostrzeżenia nie sprawdziły się w naszym regionie, to nie należy bagatelizować niebezpieczeństwa, tym bardziej, że komórki burzowe tworzą się już w Czechach i Słowacji, a także w województwie śląskim. Aktualna aura także sprzyja szybkiemu tworzeniu się chmur burzowych. Dlatego warto zabezpieczyć swoje domy i mieszkania, a także zachować szczególną ostrożność, jeśli będziemy musieli pozostać na zewnątrz budynków. Należy też zabezpieczyć wszelkie elementy, które mogą zostać porwane przez wiatr.

Piotr Pewiński

Related Posts