Close

29 listopada 2017

Otwarcie dróg w Racocie. Remont za 5 milionów złotych [ZDJĘCIA]

W środowe południe dokonano oficjalnego otwarcia 12 remontowanych w Racocie ulic. Koszt tej inwestycji wyniósł około 5 milionów złotych, z czego prawie 1,4 mln uzyskano w ramach dofinansowania.

Podczas oficjalnego otwarcia obecni byli przedstawiciele władz gminy Kościan, a także Starostwa Powiatowego w Kościanie, które wspomogło inwestycję kwotą 800 tys. zł. Zjawili się też przedstawiciele władz Kościana, mieszkańcy, wykonawcy, projektanci oraz ks. proboszcz z Racotu, który poświęcił nowe drogi. Uroczystość odbyła się na Osiedlu 2000. O wykonanych pracach, kosztach i innych szczegółach inwestycji opowiedział wójt Andrzej Przybyła. – To zadanie obejmowało 12 ulic w Racocie. W sumie na 148 km dróg w gminie Kościan 40% jest już utwardzonych masą bitumiczną lub kostką, 30% tłuczniem, a 30% to drogi gruntowe. Każdego roku przybywają kolejne kilometry dróg – zaznaczył wójt. Po przemówieniach, przecięciu wstęgi i poświęceniu nowych dróg goście udali się na spacer, by obejrzeć wykonane prace, choć trwają jeszcze prace wykończeniowe, jak malowanie oznakowania poziomego.

Wykonano ponad 3 kilometry dróg na ulicach: Morelowej, Czereśniowej, Krótkiej, Krętej, Kutrzeby, Ogrodowej, Krasickiego i Działkowej. Do tego wykonano drogę prowadzącą do cmentarza i stadionu hipicznego i drogi na osiedlu 2000. W sumie nowe nawierzchnie zyskało więc 12 ulic. Zlikwidowano też napowietrzne linie energetyczne, zamontowano ponad 80 led’owych lamp ulicznych, a także wykonano ponad 2 kilometry kanalizacji deszczowej. To wszystko kosztowało 4,9 mln. zł, z czego 1,4 mln. pochodziło z „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019″, a 320 tys. zł w ramach pożyczki umarzalnej z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Dodatkowo w ciągu ul. Czereśniowej wybudowano kanalizację sanitarną za kwotę 211 tys. zł, ale tutaj także pozyskano dofinansowanie z WFOŚiGW w kwocie 160 tys. zł.

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”139″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”1″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” template=”default” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]