Close

28 listopada 2017

Strażacy ćwiczyli dostarczanie wody

Dostęp do wody jest najważniejszym elementem podczas gaszenia pożarów. Niestety nie zawsze w pobliżu działań znajduje się hydrant, a czasem niemożliwe jest jego użycie, czy znalezienie. 

By uniknąć problemów z brakiem wody potrzeba więc znaleźć jej inne źródło. Dlatego też w sobotę 25 listopada w Piotrowie Pierwszym odbyły się ćwiczenia wszystkich  jednostek ochotniczych straży pożarnych z terenu gminy Czempiń oraz jednostek OSP Kościan i Nietążkowo, a także zastęp Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej kościańskiej Komendy. Głównym celem sobotnich zajęć było wypracowanie alternatywnego źródła zaopatrzenia w wodę w sytuacji pożaru w Zakładzie Zagospodarowania Odpadów Tonsmeier Selekt Sp. z o.o. – Wcześniejsze akcje jakie miały tu  miejsce jednoznacznie wskazują, że podstawowym czynnikiem umożliwiającym szybkie zlokalizowanie ognia jest odpowiednia ilość wody, którą strażacy mogą wykorzystać do akcji gaśniczej.  Co prawda nigdy nie wystąpił niedobór wody  ale strażacy wolą wyprzedzać złe scenariusze i tworzyć alternatywne rozwiązania – wyjaśnia Andrzej Ziegler, zastępca komendanta KP PSP w Kościanie.

 Po zbiórce przy strażnicy OSP Głuchowo nastąpił podział zadań dla poszczególnych zastępów. Punkt czerpania wody zbudowano na Kanale Mosińskim, a dalej magistralą przetłaczano wodę w stronę miejscowości Piotrowo Pierwsze,  gdzie na parkingu zlokalizowano punkt tankowania samochodów gaśniczych. Zastępy działające na zakładzie sprawdziły także możliwości czerpania wody ze zbiornika przeciwpożarowego oraz sieci hydrantowej. W czasie sobotnich  ćwiczeń korzystano ze sprzętu i rozwiązań taktyczno-technicznych, które  w ostatnich latach powstały w kościańskiej Komendzie. Na przyczepie specjalnie dedykowanej do budowania systemów zaopatrzenia w wodę zgromadzono sprzęt, który ułatwia realizację zadania w różnych konfiguracjach. Podczas  podsumowania ćwiczeń   wypracowano kilka wniosków i to zarówno  w obszarze sprzętowym jak i taktycznym. Ich realizacja pozwoli zoptymalizować  nasze działania w sytuacji, gdyby zachodziła konieczność prowadzenia działań gaśniczych przy deficycie środków gaśniczych.

O tym, jak ważne jest znalezienie alternatywnego źródła wody mogliśmy przekonać się podczas kilku pożarów, do których doszło w ostatnim czasie. System dostarczania wykorzystano m.in. podczas pożaru budynku po fabryce mebli w Kościanie, pożaru malarni proszkowej w Czempiniu, czy dużego pożaru lasu w Nowym Dębcu.

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”138″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”1″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” template=”default” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]